Kto będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie?

Program Pierwsze Mieszkanie to nowa inicjatywa rządu, która ma ułatwić młodym osobom zakup własnego mieszkania. Odpowiednie projekty ustawy są obecnie konsultowane i opiniowane, a program ma wejść w życie od 1 lipca 2023 roku. Wiele osób zastanawia się, kto będzie mógł skorzystać z programu i jakie są wymagania.

Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do osób, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Aby móc skorzystać z programu, osoba musi mieć maksymalnie 45 lat. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” musi spełnić przynajmniej jedno z nich.

Warto jednak pamiętać, że wiek to nie jedyny warunek, który musi zostać spełniony, aby otrzymać kredyt w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Osoba ubiegająca się o wsparcie musi również wykazać, że ma zdolność kredytową oraz zdolność do spłaty kredytu. W tym celu bank przeprowadzi odpowiednie analizy i oceny.

Kredyt w ramach programu Pierwsze Mieszkanie będzie miał wiele korzystnych warunków. Przede wszystkim, oprocentowanie kredytu wyniesie tylko 2%, co stanowi bardzo atrakcyjną ofertę w porównaniu do rynkowych standardów. Ponadto, maksymalna kwota dopłaty wyniesie 500 tysięcy złotych dla singli oraz 600 tysięcy złotych w przypadku gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem.

Warto zaznaczyć, że program Pierwsze Mieszkanie ma charakter krajowy i będzie realizowany przez banki, które podpisały umowy z Narodowym Bankiem Polskim. Wśród tych banków znajdują się m.in. Pekao, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska czy mBank.

Podsumowując, program Pierwsze Mieszkanie to propozycja dla osób, które nigdy wcześniej nie miały mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu oraz posiadają zdolność kredytową oraz zdolność do spłaty kredytu. Program skierowany jest do osób, które mają maksymalnie 45 lat, a w przypadku małżeństw lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i „pierwszego mieszkania” musi spełnić przynajmniej jedna osoba. Program ma na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania poprzez udzielanie bezpiecznych kredytów hipotecznych oraz dofinansowanie kwoty kredytu. Maksymalna kwota dopłaty wynosi 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. zł dla gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem. Jednakże, nie każdy będzie mógł skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie. Osoby, które kiedykolwiek posiadały mieszkanie, dom lub spółdzielcze prawo do lokalu lub domu, nie są uprawnione do skorzystania z programu. Podobnie, osoby, które nie spełniają warunków zdolności kredytowej lub zdolności do spłaty kredytu, nie będą mogły skorzystać z programu.

Zostaw odpowiedź