Mawia się, mamy dobre lub złe nawyki, te dotyczące zdrowego odżywiania czy dbania o sylwetkę i chodzenia na siłownię. Teoretycznie w przypadku nawyków finansowych powinno być tak samo. Tylko jak wszystko, tak i to, bywa działaniem czasowym: miewamy pozytywne zrywy, a potem spadki formy. Tak w odchudzaniu, jak i w finansach miewamy efekty „jojo”. Jak wyrobić i o jakie nawyki finansowe zadbać?
Decyzyjność
Cóż, ludzie dzielą się na takich, którzy sami podejmują życiowe decyzje i na takich, których życie po prostu pcha z prądem do przodu. Dopóki nie nauczysz się, że to ty rządzisz swoimi finansami, a nie pieniądze rządzą tobą, nic nie zdziałasz. One się same nie wydają, to ty podejmujesz złe decyzje lub co gorsza, nie podejmujesz ich wcale.
Szukanie rozwiązań
Musisz wiedzieć, na czym polega twój problem i uczyć się szukania rozwiązań. Zwłaszcza że zmiana jednego zachowania niewiele nam daje. To, że oduczymy się kupowania kawy w drodze do pracy to zdecydowanie za mało. Musimy zmienić cały styl życia, a przede wszystkim całą tożsamość, czyli faktycznie zmienić siebie i swoje myślenie. Nie chodzi o to, aby na chwilę dokonać zmiany, a potem wrócić do tego, co było, a o diametralne przewrócenie naszego myślenia, niejako do góry nogami.
Umiejętność określania priorytetów
Nikt nie stwierdzi tego za ciebie, to ty musisz wiedzieć, co jest dla ciebie ważne. Sami stanowimy o sobie i musimy dokonywać wyborów, po to, aby widzieć, co czyni nas szczęśliwymi: czy to rodzina, kariera czy jeszcze co innego. W krótkim terminie to określanie własnego celu finansowego, takiego, który jest realny i możliwy do spełnienia. Realizacja jednego z sukcesem, zwykle motywuje nas do budowania kolejnego i kolejnego, a to z czasem prowadzi do realizacji marzeń.
Asertywność
Niby to takie proste: zwykłe nie, a tak trudno je wypowiedzieć. Bardzo trudno jest zachować równowagę, pomiędzy nadmierną grzecznością a stawianiem granic. Musisz mówić nie: sprzedawcą, reklamie, przedstawicielom handlowym. Nie dość na tym, musisz też mówić nie, swoim bliskim, często rodzinie i najbliższym przyjaciołom, po to, nie wpędzili cię w kłopoty. Nie jest łatwo mówić nie, a to konieczna umiejętność.
Nauka
Pytaj i zastanawiaj się, o co pytasz. Niektórzy ludzie zupełnie błędnie uznają, że finanse osobiste i troska o budżet to żmudne liczenie i korzystanie z matematyki, której generalnie nie lubimy. To błąd, bo zupełnie nie o to chodzi. W budżecie domowym chodzi tylko o to, aby nauczyć się zdawać pytania, szukać odpowiedzi i analizować swoje pomyłki i błędy. Otaczaj się ludźmi, którzy są mądrzejsi od ciebie i naucz się korzystać z ich wiedzy.
Negocjacje
To trudna sztuka i zupełnie niepotrzebnie kojarzona z nieco pejoratywnym targowaniem się. Tymczasem bardziej należy kojarzyć to z walką o swoje prawa, przywileje, czy zwyczajnie o to, co należy się nam za nasze pieniądze. Trzeba troszczyć się o to, na co i kiedy wydajemy i starać się o to, aby nie przepłacać.
Pozytywne nastawienie
Nie chodzi o wiarę w to, że wygrasz w totka. Chodzi o wiarę w to, że na pewno dasz sobie radę. To po to uczymy się, damy o rozwój kariery i stale pracujemy nad sobą, uczymy się inwestować swoje pieniądze i tak je lokować, aby zarabiały na nas, by niepotrzebna nam była wiara w los, a tylko w swoje własne umiejętności. Tylko pozytywne nastawienie daje efekty.